Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? zdj. kaboompics.com

Masz już piękną działkę.
Jest przestronna, otoczona drzewami albo wąska, zarośnięta krzewami.
Zastanawiasz się, jaki dom wybudować, by spełniał oczekiwania Twojej rodziny. Sięgasz do katalogów domów gotowych i godzinami je wertujesz.
Myślisz o projekcie indywidualnym, dopasowanym do Twoich potrzeb. Rozważasz wszystkie za i przeciw. Posłuchaj naszych argumentów.

Kiedy i dlaczego warto wybrać projekt indywidualny?

  1. Jeśli masz jasną wizję swojego przyszłego domu, nie tylko dotyczącej ilości i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz, ale i tej, dotyczącej wyglądu bryły budynku i elewacji, a wszystko pokazane za pomocą własnych rysunków i rzutów budynku – architekt przełoży ją na projekt budowlany, uwzględniając przepisy Prawa budowlanego.
  2. Gdy  istniejące na działce warunki terenowe nie pozwalają na zastosowanie typowych domów z katalogu. Dzieje się tak często w przypadku działek narożnych, o skomplikowanym lub nietypowym kształcie, z niecodziennym przekrojem poprzecznym.
  3. Gdy wykonujesz nietypowy zawód, masz szczególne hobby i chcesz w domu mieć pomieszczenie dedykowane Twojemu zajęciu, np. studio nagrań czy studio fotograficzne. Trzeba je wówczas dokładnie zaprojektować i nanieść na plan domu.
  4. Jeśli model Twojej rodziny odbiega od typowego 2+2 – zaangażowanie architekta może być niezbędne, by każdy członek Twojej rodziny znalazł w domu swoje szczególne miejsce.
  5. Czasem domy muszą posiadać określone cechy, np. wysokość, podział elewacji, sposób wykończenia elewacji, kolorystykę, typy okien. Domy typowe nie spełnią tych oczekiwań.

Projekt indywidualny jest szczegółowo omawiany z architektem i projektowany tak, aby uwzględnić wszystkie Twoje oczekiwania. Jest uszyty na miarę dla Ciebie i Twojej rodziny. Jest wymarzony i perfekcyjny!

 

Kiedy i dlaczego warto wybrać gotowy projekt katalogowy?

  1.  Jeżeli zależy Ci na niższej cenie projektu – projekt gotowy może być tańszy od projektu indywidualnego nawet dziesięciokrotnie.
  2. Jeżeli musisz widzieć efekt finalny przed zakupem – wybierz projekt gotowy, który od razu pokazuje Ci jak wyglądać będzie Twój nowy dom, znacznie ułatwiając decyzję o jego zakupie.
  3. Projekt gotowy ma zazwyczaj doskonale przygotowaną prezentacja wizualną (tzw. wizualizacje), czasami nawet animacje, czy „wirtualny spacer” po wnętrzach – w myślach już możecie czuć się jak u siebie.
  4. Projekty gotowe często dostępne są w kilku wariantach, np. z większym garażem, z podpiwniczeniem, odbicie lustrzane.
  5. Zawiera on dokumentację techniczną – możemy o rozważanej koncepcji dowiedzieć się niemal wszystkiego – od rodzaju zastosowanych materiałów po szczegóły konstrukcyjne i nie musimy sami podejmować tych trudnych decyzji.

Kupno projektu gotowego obniża koszty budowy domu, ALE należy pamiętać, że jego adaptacja do warunków miejscowych oraz dostosowanie do naszych wymagań może być znacznie utrudnione i kosztotwórcze. Te trudy rekompensuje jednak oszczędność czasu, zmniejszenie stresu i ilości niesnasek między przyszłymi domownikami, które mogą nastąpić na etapie projektowania domu według indywidualnego pomysłu.